Strona główna/Aktualności/Projekt edukacyjny „Widokówka - poznaj krajobraz mojej (..)

Projekt edukacyjny „Widokówka - poznaj krajobraz mojej małej ojczyzny” – edycja 4

21 Czerwca 2024

Zakończyła się 4 edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, który skierowany był do uczniów i nauczycieli geografii szkół podstawowych z całej Polski.

Głównymi celami tego autorskiego projektu było  nawiązanie kontaktu z inni placówkami oświatowymi w celu wymiany pocztówek oraz stworzenia mapy turystycznej Polski, która ukazuje różnorodność krajobrazu przyrodniczego i kulturowego naszej ojczyzny. W trakcie jego trwania uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali  i wysyłali  pocztówki do innych szkół biorących udział w projekcie. Pocztówki przedstawiały atrakcje turystyczne, krajobraz miejscowości, w której położona jest szkoła. Na odwrocie znajdowała się krótka informacja o przedstawionym miejscu, zachęcająca naszych odbiorców do przyjazdu w dany region. Lista szkół biorących udział w przedsięwzięciu została ogłoszona na stronie ( facebooku) projektu. W naszej szkole w projekcie brali udział uczniowie klasy  V. 

Jako autorce projektu zależało mi, by uczniowie samodzielnie wypisywali kartki pocztowe. Może dziwić, ale wielu z nich robiło to po raz pierwszy w swoim życiu. Z wielką radością  uczniowie odczytywali wiadomości od dzieci z innych szkół. Nie lada gratką dla uczniów było odszukiwanie na mapie i zaznaczanie położenia miejscowości, z której otrzymali widokówki.

W roku szkolnym 2023/2024 otrzymaliśmy widokówki z 8 szkół z całej Polski.

  1. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kozeninie, Opoczno, woj. łódzkie
  2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Brodnicy, woj. kujawsko - pomorskie
  3. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Bluszczowie, woj. śląskie
  4. Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Kruzach, woj. warmińsko – mazurskie
  5. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Mikołowie, woj. śląskie
  6. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Sicienku , woj. kujawsko- pomorskie
  7. Zespół Szkół Nr 5 w Płocku , woj. mazowieckie
  8. Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieczu, woj. małopolskie

Efekt współpracy zaprezentowano całej społeczności szkolnej, poprzez wykonanie gazetki tematycznej na korytarzu. Zaznaczono na korkowej mapie administracyjnej Polski miejscowości, z których otrzymaliśmy pocztówki.  Wokół mapy rozmieszczono otrzymane widokówki . Udział w tym projekcie jest doskonałym sposobem na promocje szkoły i całego Bluszczowa.

Dorota Banko-Starzyk

 

do góry